UCM’nin Netanyahu için tutuklama emri talebinde Amal Clooney detayı ortaya çıktı

ABD’li oyuncu George Clooney ile evlendikten sonra uluslararası kamuoyunun daha da yakından tanıdığı ünlü hukukçu Amal Clooney’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Hamas lideri Yahya Sinwar hakkında savaş suçu işledikleri iddiasıyla tutuklama emri çıkarma kararında kilit rol oynadığı ortaya çıktı. 

Clooney, İngiliz savcı Karim Han’ın dün açıklanan Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve üç Hamas lideri hakkında yakalama emri çıkarılması kararına varmasına yardımcı olan altı hukuk uzmanından biri olarak gösterildi.

Clooney, dört ay önce Han’dan Gazze ve İsrail’de işlendiği iddia edilen savaş suçlarına ilişkin kanıtları değerlendirmesine yardımcı olmasının istendiğini açıkladı. 

Vakfının internet sitesinde yaptığı resmi açıklamada Clooney, “Bir insan hakları avukatı olarak, bir çocuğun hayatının diğerininkinden daha az değerli olduğunu asla kabul etmeyeceğim. Hiçbir çatışmanın hukukun kapsamı dışında kalmasını ya da hiçbir failin hukukun üstünde olmasını kabul etmiyorum” ifadesini kullandı.

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın saldırısı sonrasında Filistin’de sivilleri hedef alan ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken İsrail Gazze’deki yetkililerin resmi verilerine göre şu ana kadar en az yarısı kadın ve çocuk olmak üzere 35 binden fazla Filistinliyi öldürdü.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Filistin’de sivilleri hedef almasından beri bu konuda bir açıklama yapmadığı için eleştirilen Clooney’nin bu açıklaması uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir